- Novú koženú obuv je potrebné ošetriť a naimpregnovať ešte pred prvým použítím. Vhodné sú prírodné balzamy určené na kožu s obsahom včelieho vosku, lanolínu a prírodných olejov, ktoré kožu impregnujú no zároveň vyživujú.
- Mokrú koženú obuv po premočení nikdy nesušíme priamo na zdroji tepla (radiátor, krb, kachla, otvorená zapnutá rúra, slnko a pod.), nakoľko príliš veľké teplo môže nenávratne poškodiť materiál ( koža popraská ) a môže dôjsť k povoleniu ( rozlepeniu ) spojov lepenej obuvi. Obuv je z toho dôvodu potrebné sušiť pomaly, pozvoľne – najlepšie na dobre vetranom mieste.
- Z tohto dôvodu je nutné obuv striedať, nenosit dennodenne jeden pár, nakoľko taká obuv nemá dostatočný čas potrebný na dôkladné vysušenie a môžu sa v nej potom množiť baktérie. Nechajte topánky občas oddýchnuť.
- Pokiaľ obuv nebudete nejaký čas nosiť, je vhodné ju pred uložením vyčistiť, ošetriť balzamom, vypchať buď novinovým papierom alebo papierovými vreckovkami prípadne použiť cédrové napináky – zaistí sa tým to, že si obuv udrží svoj tvar
- Obuv neuskladňujte v uzavretých igelitových sáčkoch alebo krabiciach – zadržiavaná vlhkosť koži škodí
- Používajte lyžicu na obúvanie
- Vyhnite sa nekvalitným prípravkom na ošetrenie topánok ako sú vosky s prísadou silikónu, lacné krémy a kondicionéry.
Obuv z HLADKEJ KOŽE:
- Obuv dôkladne vyčistite mierne navlhčenou handričkou alebo hubkou a zbavte silných nečistôt. Pri menšom znečistení postačí kefa. Na veľmi silné znečistenie použite špeciálne mydlo určené na čistenie obuvi prípadne. Nechajte obuv poriadne vyschnúť.
- Po dôkladnom očistení obuvi nasleduje jej výživa – pomocou kondicionéru a potom nasleduje použitie krému alebo vosku – ideálne kombinácia oboch.
- Kvalitný krém na topánky obsahuje vyživujúce látky na báze včelieho vosku a terpentínu. Slúži na hlbokú výživu kože a pigment obsiahnutý v kréme zakrýva jemné nedostatky a odretú kožu. Nanášanie krému je jednoduché – nanesieme, dôkladne votrieme do každej časti topánky, vrátane všetkých zhybov, necháme 5- 10 minút pôsobiť a potom vyleštíme buď leštiacou kefou alebo jemnou handričkou.
- Napokon nasleduje impregnácia- ideálne pomocou prírodného balzamu s obsahom včelieho, karnaubského vosku.
obuv z BRÚSENEJ KOŽE:
- Obuv z brúsenej kože pred ošetrením treba poriadne vyčistiť. Hrubé nečistoty sa dajú odstrániť použitím gumy na semiš. Použitie je podobné ako pri školskej gume – znečistené miesto jednoducho vygumujte. Funguje dobre na suché nečistoty ako bahno a prach, pri väčšom znečistení sa už ale bez vody nezaobídete.
- Semišové topánky majú tendenciu postupom času trochu blednúť a pôsobiť “unavene”. Aplikáciou kondicionéra v spreji na semišové topánky im dodáte potrebné živiny a zároveň obnovíte ich pôvodnú farebnosť. Napr. Saphir renovateur na semišové topánky okrem výživy kože zároveň odpudzuje vodu, takže semišky nepremoknú a nedostane sa k nim ani špina z ulice.
- Potom je potrebné semišky impregnovať – neodporúčam lacné spreje s obsahom silikónu